Keramický termoelektrický snímač teploty MTC1

Měření teploty termočlánkem

Použití termočlánku patří mezi nejspolehlivější a nejjednodušší metody měření teploty. Pod termočlánkem si můžeme představit dva kovové dráty různého složení, které jsou na jednom konci spojeny (například svařením). Pokud tento spoj vystavíme měřené teplotě, tak se mezi dráty na druhém konci termočlánku (studený konec) objeví termoelektrické napětí. Velikost napětí je závislá na měřené teplotě.

Termočlánek patří mezi kontaktní snímače. Abychom teplotu mohli změřit, musíme termočlánek do měřeného média vložit. Pokud je prostředí chemicky agresivní, tak to může negativně ovlivnit životnost snímače. Výběrem vhodného opláštění (mechanického provedení) můžeme zajistit dlouhou životnost a funkčnost termočlánku.

Kalkulačka termočlánků

Kalkulačka termočlánků

Vybrat termočlánek

Termočlánek z katalogu

termočlánek na zakázku

Termočlánek na zakázku

Opravy termočlánků

Oprava termočlánku

Mechanické provedení termočlánku

Termočlánky s keramickou jímkou

s keramickou jímkou

Určeny pro měření vysokých teplot. Náchylné na teplotní a mechanické rázy.

Více info
Termočlánky do jímky

s kovovou jímkou

Určeny pro měření nízkých a středních teplot do náročných procesů s důrazem na robustnost a mechanickou odolnost.

Více info
Termočlánky s kovovým pláštěm

plášťové  (MIMS)

Určeno pro nízké a střední teploty. Snímače lze ohýbat a tím je přizpůsobit měřicímu místu při zachování vysoké mechanické odolnosti.

Více info
Termočlánky s kabelem

kabelové

Vhodné pro nízké a střední teploty jako ekonomická varianta.

Více info

Proč si pořídit termočlánek od nás?

Termočlánek MTC20
 • Velký výběr sériově vyráběných snímačů

 • Pomoc při výběru nejvhodnějšího provedení

 • Rychlé dodací termíny

 • Výroba s důrazem na kvalitu

 • Výroba atypických provedení (na zakázku) od jakéhokoli počtu

 • Rozsáhlý sortiment navazujícího příslušenství a kabelů

 • Výroba probíhá v České republice

 • Možnost akreditované kalibrace

 • Možnost pozáručních oprav

Neváhejte nás kontaktovat

Kontaktovat

Často kladené dotazy

Pod termočlánkem si můžeme představit dva kovové dráty různého složení, které jsou na jednom konci spojeny (například svařením). Pokud tento spoj vystavíme měřené teplotě, tak se mezi dráty na druhém konci termočlánku (studený konec) objeví termoelektrické napětí. Velikost napětí je závislá na měřené teplotě.
Termočlánek schéma

Termočlánek vyniká nad ostatními snímači teploty svou odolností, velkým rozsahem měření a rychlou odezvou na změnu teploty.

Termočlánky můžeme rozdělit na termočlánky z obecných kovů a z drahých kovů. Termočlánky z drahých kovů jsou dražší, stabilnější a jsou vhodnější pro měření vysokých teplot. Většina termočlánků je popsána v normě ČSN EN 60584-1 ed. 2. Nejpoužívanější typy termočlánků z obecných kovů jsou J, K a N a z drahých kovů S, R a B.

Termočlánky rozdělujeme do tříd přesnosti podle normy ČSN EN 60584-1 ed. 2. Nejčastěji se pro každý typ termočlánku definují 3 třídy přesnosti s označením 1, 2 a 3. Třída 1 sice dosahuje nejmenších odchylek od referenční hodnoty, ale zpravidla na úkor teplotního rozsahu. Hodnoty maximálních odchylek od referenční křivky se v celém teplotním rozsahu pohybují v rozmezí cca  1,5 … 9 °C u termočlánků z obecných kovů a cca 1 … 4 °C u termočlánků z drahých kovů.

Pro výpočet teploty je nutné znát typ termočlánku, teplotu studeného konce a napětí termočlánku. Hodnotu teploty určíme buď z tabulek z normy ČSN EN 60584-1 ed. 2 nebo pomocí naší termočlánkové kalkulačky.

Kalkulačka termočlánků

Spojte se s námi

  Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

  Blog

  Zobrazit všechny příspěvky